Kolay Bir Arama Motoru Optimizasyonu İçin Adımlar

Kolay Bir Arama Motoru Optimizasyonu İçin Adımlar

Arama motoru optimizasyonu, öncelikleriniz arasında yer alması gereken bir kavramdır. Kabul edelim ki, internette sörf yapan kullanıcılar, sizi bulamıyorsa, sahip olduğunuz bilgileri diğerleriyle paylaşamıyorsunuz demektir. Birçok kişinin bu konu ile ilgili olarak aklında olan fikir şöyledir: Arama motoru optimizasyonu zor bir işlemdir ve sadece yetenekli webmaster'lar bunu gerçekleştirebilir. Ancak, bu konuda uzman olmadan da birçok şeyi kendiniz yapabilirsiniz ve web sitenizi optimize edebilirsiniz. SEO uzmanı ile çalışmak pahalı olabilir ve birçok küçük işletmenin karşılayamayacağı bütçelerde olabilir. Bu yüzden, bu yazımızda bahsedeceğimiz ve tamamı ücretsiz olarak sizin bilginize sunulan SEO stratejileri ve ip uçlarını okuyarak ve uygulayarak, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alabilir, web sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için aşağıdaki basit adımları takip etmeniz yeterlidir.

  • Kaliteli bir içerik oluşturun Web sitenizi ziyaret edenlere kaliteli bir içerik sunduğunuzdan ve bu içeriği düzenli olarak güncellediğinizden emin olmalısınız. Zengin bir içerik sunmak, site ziyaretçilerini mıknatıs gibi çekmenizi sağlayacaktır. Eğer siteniz sayesinde yeni bir şey öğrenirlerse, sizin sitenize link verme olasılıkları artacaktır.
  • Hedeflediğiniz anahtar kelimeleriniz ile ilgili araştırma yapın: Hedef kitlenize etkili bir şekilde hitab edebilmek için, seçeceğiniz ve kullanacağınız anahtar kelimeler hakkında iyi bir ön araştırma yapın. Diğer kişilerin sitelerinde anahtar kelimeleri nasıl kullandıklarını araştırın, uygun bulduğunuz etkili anahtar kelimeleri de sayfa içeriğinizde kullanın.
  • Etkili ve uygun başlıklar kullanın: Başlığınızın, site içeriğini yansıttığından emin olun. Başlığınız bazı anahtar kelimeleri içermelidir ve bu anahtar kelimeler web sayfanızın içeriğinde de bulunmalıdır. Etkili bir SEO için başlık tag'leri (h1) kullanmalıdır.
  • Fazla sayıda Java ve flash kullanmayın: Bazı arama motorlarının, flash ve java uygulamalarında zorlandıklarını hatırlamalısınız. Eğer sitenizde fotoğraf kullanmayı tercih ederseniz, fotoğrafları isimlendirirken anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun. Robots.txt dosyası kullanın: Arama motorlarının sitenizi indekslemesi için, robots.txt dosyası sunduğunuzdan emin olun. Böylece arama motorları sitenizde fazla zaman geçirmek zorunda kalmayacaktır.