SEO Teknikleri

SEO Teknikleri

Web sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız bu yazımızdaki ip uçlarını dikkate almanız faydalı olacaktır.

  • Site Haritası Oluşturun: Arama motorları, site haritası olan web sitelerine daha fazla değer verir. Sıralamada önemli olmasa da, sitenizdeki linkleri bulma konusunda yardımcı olduğu için önem verirler. XML site haritası ya da Google site haritası oluşturmanız çok önemli değildir, sadece düz bir HTML site haritası da işinizi görecektir.
  • Kalıcı yönlendirmeler için 301 yönlendirme kullanın: Sayfalarınızı yönlendirirken, her zaman 301 http sunucu yönlendirmesi kullanın. Bu işlem, arama motorlarına, yönlendirmenin kalıcı olduğu ve yeni URL yi kullanmak için endekslerini değiştirmeleri gerektiği mesajını verecektir.
  • Geçici yönlendirmeler için 302 yönlendirme kullanın: 302 HTTP yönlendirmelerini sadece karmaşık URL'leri daha kolay kullanılır hale getirmek için geçici olarak kullanın. Bu işlem, arama motorlarına, karmaşık URL'nin endeksten silinmemesi gerektiğini, çünkü daha kullanışlı hale getirilebildiği mesajını verir.
  • Mümkün olduğunca çok bağlı link almaya çalışın: Kendi sitelerinizin dışındaki diğer web sitelerinden link almak oldukça önemlidir. Bunlara bağlı link adı verilir. Ne kadar çok bağlı link alırsanız, sayfa sıralamanız okadar artacaktır. Unutmamalızınız ki, yüksek prestijli 1-2 web sitesinden alacağınız linkler, önemsiz 10 web sitesinden alacaklarınızdan çok daha değerli olacaktır.
  • Anahtar kelime cümlenize ilk paragrafta yer verin: SEO için anahtar kelime cümlenizin tekrar edilmesi, içeriğiniz içerisinde önemlidir. Özellikle de ilk veya ilk iki paragrafta önemlidir. Eğer cümlenizi ilk paragrafta tekrar ederseniz önem sırasını artıracaktır.
  • Anahtar kelime cümlenizi alternatif metne yerleştirin: Fotoğraflar, anahtar kelime cümlelerinizi yerleştirmek için en ideal yerlerdendir. Sayfanızı ziyaret eden okuyucuların, sürekli tekrarlanan anahtar kelime cümlesiyle karşılaşmaması için bu çok iyi bir yoldur. Ancak, sitenizin yasaklanmaması için, anahtar kelimelerle bezenmiş imajı yaratmamalısınız.