Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi olarak bilinen ve kısa adı BES olan uygulama Devlet Katkısıyla desteklenmiş yanı sıra Sosyal Güvenlik Sistemi’nin tamamladığı avantajlı bir yatırım uygulamasıdır. BES sayesinde genç ve sağlıklıyken ileriki yıllarda gelişecek yaşlılık döneminize en güzel zemini hazırlayabilirsiniz. Yaşlılığınızda da kimseye muhtaç olmadan yaşamak ve bu günkü yüksek standartlarda yaşamak istiyorsanız, BES’e katılabilirsiniz. Bireysel emeklilik sözleşmesine göre bir meslek sahibi olmanıza bile gerek bulunmamaktadır. 18’ini doldurmuş olan her birey BES uygulamalarından yararlanabilir. Üstelik bu sistemde ne zaman, nasıl ve ne şekilde tasarruf edeceğinize kendiniz karar verebileceksiniz. İlgili tüm detayları online internet sayfalarında bulabileceksiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kim Katılabilir?

BES - bireysel emeklilik uygulamalarından 18 yaşını doldurmuş olan her birey yararlanabilir. Kısacası BES’li olmak için çalışmanıza, SGK üyesi olmanız ya da bir unvan sahibi olmanıza gerek yok. Tüm bu basit şartlara uyarak şimdiden yaşlılık zamanınız için para biriktirebilir ve emeklilik yaşınız geldiğinizde de paranızı alabilirsiniz. BES ile şimdiden para biriktirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler?

BES’de katkı payı; 1 – 3 – 6 aylık veya yıllık olarak seçilir ve seçtiğiniz ödeme takvimine göre Fiba Emeklilik uzmanları emeklilik yatırım fonunuzu oluşturur. Ardından tercih ettiğiniz takvim sistemine göre ödemeleriniz emeklilik yatırım fonları hesabınızda değerlendirilir. Tüm BES faaliyetleri devletin yetkilendirdiği kurumlarca sürekli denetim ve gözetim altında tutulmaktadır.