ENDONEZYA GEZİ REHBERİ

ENDONEZYA GEZİ REHBERİ

ENDONEZYA VİZESİ

Tropikal bir doğaya ve denize sahip cennet gibi bir iklime sahip olan Endonezya dünyayı gezmek isteyenlerin seyahat listelerinde ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle adalarında mükemmel bir tatil imkanı sunan Endonezya’nın en meşhur tatil adası ise Bali’dir. Yeşili, mavisi, tapınakları, komodo ejderleri gibi bir seyahatçının ve tatilcinin merak ettiği her şeyi bulabileceği bir ülke. Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olduğunu söylemeden geçmeyelim.

ENDONEZYA’YA GİDİNCE GİDİLMESİ GEREKEN YERLER

Endonezya vizesi kolaylıkla alınabilir. Tatil ülkesi olması sebebi ile ülkeye girişlerde sadece 15 dolar karşılığında vize alınabiliyor. Bu vize bir ay süre ile geçerli oluyor ve dileyenler vizeyi Endonezya elçiliklerinden uzatabiliyor. Endonezya’ya gitmek isteyenler için direk uçuş imkanı sunan hava yolları firmaları mevcut. Bu firmaların acente ya da internet sitelerinden Endonezya uçak bileti temin edilebilir. Uzun süreli vizeler içinde gerekli belgelerin tamamlanarak Endonezya elçiliğine başvurulması gerekir.

ENDONEZYA’DA YEMEK KÜLTÜRÜ

Eğer sadece tatil cenneti olduğunu düşünenler var ise yanılıyor. Burası bir mabedler, doğal güzellikler ve yeşil tabiat cenneti. Adaların her birinde ayrı bir güzellik yatıyor. Bali adasında bulunan Fil Mağarası, Bali adasında Besakih Tapınağı, Gili Bola Adası, Komodo Milli Parkı, Yogyakarta yer altı camisi, Taman Sari Su Sarayı, Borobudur Tapınağı, Sekumpul Waterfalls, Prambanan Tapınakları, USS Liberty Gemi Enkazı, Padar adası, Menjangan Adası, Batu Hayvanat Bahçesi, Tirta Empul Tapınağı ve daha bir çok yeri görme imkanı bulunuyor. Saymakla bitmeyen doğal, kültürel ve tarihi güzellikleri ile ünlü bu sıcak ülkede vaktin nasıl geçtiği asla anlaşılmaz. Endonezya da gezilecek yerler bitmeyecektir emin olabilirsiniz. Müslüman nüfusun yoğun olduğu Endonezya bu nedenle ülkeye domuz etinin girişini ve satışını yasaklamıştır. Bu nedenle dana, kuzu ve kanatlı hayvanlar ile sebze yemekleri ağırlıklı olarak sunulmaktadır. Martabak, satay soslu tavuk, sambal oleaklı tavuk, buah campur dengan santan, java usulu baharatlı kuzu yahnisi, pirinçi makarnalı bonfile ve endonezya usulu pisi balığı tadılabilecek enfes lezzetler arasında yer alır. Endonezya yemekleri daha fazla çeşide sahiptir. Fakat başlıca meşhur yemeklerinin bu saydığımız yiyecekler olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Endonezya gezisi planınız var ise ertelemeden gitmeniz en doğrusu olacaktır.