Hangi Hayvanlar Kış Uykusuna Yatar?

Hangi Hayvanlar Kış Uykusuna Yatar?

Ayıların kış uykusuna yattığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ama kış uykusuna yatanlar yalnızca ayılar değildir. Kış uykusuna yatma durumu birçok sıcakkanlı hayvanda görülür. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?

Sonbaharın gelmesiyle yapraklarını döken ağaçlar hayvanlara kış uykusuna yatmaları gerektiğini hatırlatan bir işarettir aslında. Daha detaylı bir şekilde açıklayalım. Yavaş yavaş yaklaşan kış sebebiyle doğada besin kaynakları azalır. Besin kaynaklarının bol olduğu daha sıcak bölgelere göç edemeyen hayvanlar vücut sıcaklıklarını ve enerjilerini korumak amacıyla kış uykusuna yatarlar. Kış uykusuna yatmadan önce birkaç ay boyunca besinleri vücutlarında depo eden hayvanlar kış uykusundayken bu besinleri yakarak elde ettikleri enerjiyi harcayarak hayatta kalırlar. Kış uykusunun süresi iklim şartlarına ve hayvandan hayvana değişiklik gösterse de genel olarak hayvanların kış uykusu ekim ayında başlayıp mart ayının sonuna kadar devam eder.

Hangi Hayvanlar Kış Uykusuna Yatar?


Birçok hayvan kış uykusuna yatmaktadır. Bunların arasında en bilinen hayvanlar ayılar, sürüngen hayvanlar, yarasalar ve kurbağalardır. Kutup ayıları 7 ay boyunca kış uykusunda kalırlar. Bu süreç boyunca vücutlarında depoladıkları yağı proteine çevirerek hayatta kalırlar. Sibirya ayıları da kutup ayılarına benzerlik gösterirler. Sibirya ayıları kış uykusuna yatmadan önce şişmanlarlar ve o şekilde 4-7 ay boyunca uyurlar. Kış uykusuna yatan diğer hayvanlar gibi onlar da vücutlarındaki besini enerjiye dönüştürürler. Normalde 37 derece olan vücut ısıları kış uykusu boyunca 5-6 derece düşer. Yarasalar kış uykusuna yatmak için mağaraları ya da maden yataklarını tercih etmektedir. Bunun sebebi ise bu gibi ortamların donma noktasının üzerinde bir ısıya sahip olan nemli ortamlar olmalarıdır. Havaların soğuması ile birlikte denizlerde de besin kaynakları azalmaktadır. Bu durumda yiyecek bulmakta zorlanan köpek balıkları kış uykusuna yatarlar. Kaplumbağalar kış uykusuna yatan hayvanlardan biridir. Zamanı gelince kabuklarına çekilip sıcak havaların gelmesini beklerler. Yılanlar başta olmak üzere sürüngenler de kış uykusuna yatarlar. Aynı zamanda birçok kemirgen, böcekler, özellikle uğur böceği ve karınca gibi eklem bacaklı böcekler ve kurbağalar da kış uykusuna yatan hayvanlardandır.