On Grid İnvertörler

On Grid İnvertörler

Güneş enerjisinden elektrik üretmek için çeşitli cihazlara ihtiyaç vardır. Öncelikle güneş panelleri ve bu panelleden elde edilen enerjinin dönüştürülmesini sağlayan invetörler kullanılması gerekir. İnvertörler, kullanıldıkları güneş enerjisi sistemi türüne göre iki grupta toplanabilir: on grid inverter ve off grid inverter. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

On Grid İnvertör Nedir

On grid inverter, şebeke bağlantılı güneş enerji sistemlerinde kullanılan invertördür. Şebeke bağlantılı güneş paneli sistemlerinde üretilen elektrik on grid invertörler aracılığı ile şebekeye ulaştırılır ve üretim yerinde kullanılır. On grid irvertörlerin kullanıldığı güneş enerjisi sistemlerinde elektriğin depolanması gerek olmadığı için akü kullanılmaz. Şebeke bağlantılı sistemde elektrik enerjisi kullanım amacına göre hemen kullanılır. Sistemin kurulumu için güneş panellerine, invertöre ve sayaca ihtiyaç vardır. İnvertör güneş enerjisinden elde edilen enerjiyi dönüştürür ve şebeke ile uyumlu hale getirir. Çitf taraflı sayaç ise üretilen ve tüketilen enerjiyi kayıt altına alır. Sistem, yeterli alan ve güneşlenme süresine sahip olan her yerde kurulabilir.

On Grid Güneş Enerjisi Sistemi Avantajları

Şebeke bağlantılı sistemin en önemli avantajı şebekeye bağlı olmasıdır. Yeterli elektrik üretilmediğinde ya da üretimden fazla tüketim olması halinde şebekeye bağlanarak elektrik kesintisi yaşanmamasını sağlar. Sistemde elektriği depolamaya gerek yoktur. Depolama yapılmadığı için aküye de ihtiyaç yoktur. Depolama için ek maliyet oluşmaz. Sistem üretim yerinde tüketim için uygun olduğu için enerji çevrimi sırasında daha az kayıp yaşanmasına neden olur. Enerji kaybı yaşanmaması nedeniyle daha kullanışlıdır. Tüketim yükünün tamamını karşılamak gibi bir zorunluluğu olmadığı için sistem kurulurken daha esnek davranılabilir. Yeterli alan olması halinde sistem daha büyük tasarlanabilir. Yeterli alan ve ışınım olması halinde on grid güneş enerjisi sistemi ile istenilen miktarda elektrik üretmek mümkündür.