Özgüvenin Anlamı Nedir?

Özgüvenin Anlamı Nedir?

Özgüven sözlük tanımı olarak kişinin kendini iyi güzel duygularla motive edip mutlu olmasıdır. Kelime anlamı olarak cesaretlilik ve yüreklilik anlamlarına da gelen özgüven doğuştan gelen bir yetenek değildir. Çeşitli yol ve yöntemlerle özgüveni eksik olan bireylere yardımcı olan programlar bulunmaktadır. Daha çok kendimizi mutlu hissetme anlamında kullanıldığı gibi yaptığımız ya da yapacağımız herhangi bir işte cesaretli öncü olma manasına da gelmektedir. Aslında özgüven çok önceleri bilinen farklı isimlerle anılan bir kavram iken günümüzde kişisel gelişimin içinde kullanılan bir öge haline gelmiştir. Çoğu kişisel gelişim kitabında ya da konuşmasın da özgüven kavramı geçmektedir. Hatta iyi bir kişisel gelişim doğru gerçek bir özgüvenle başlar diyebiliriz. Kendinize inanmadan kendinizi mutlu hissetmeden gelişemezsiniz. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Özgüven ve Çocukluk

Çoğu araştırma ve bilimsel veri özgüvenin doğuştan gelmediğini kanıtlamaktadır. Aynı zamanda birçok önemli çalışmada özgüvenin çocuklukla büyük bir bağlantısı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu açıdan özgüven sonradan kazanılan bir şeydir. Fakat çocukluk evresi de özgüvenin oluşmasında büyük bir etkiye sahiptir. Yeterli sevgi saygıyla büyümeyen çocuk kendini ve çevresini sevemez. Bu da ilerde mutlu olmasına kendi iç benliğin de kendini motive etmesini engeller. Yetiştirmede en önemli etkenlerden biri çocuğa karşı tutarlı ve doğru davranışlar sergilemektir. Bu ilerde çocuğun kişisel gelişimi ve özgüveni için büyük önem arz eder.

Özgüvenli Olmanın Yolları


Kendini Bilme: Kendini tanıma olarak da bilinen bu kavramda kişi benliğinin bilincine varmasına sağlar. Benliğini bilen kişi ne istediğini ve ne yapmasını gerektiğine odaklanır. Bu özgüvenin başlangıç noktasıdır. Kişinin kendisini tanıması uzun bir süreç olmasına rağmen sonuçları kişi için çok önemlidir

Kendini Sevme: Kişinin kendini ve içinde ki benliğini sevmeyince başka birilerini de sevemeyeceği bilinen bir gerçektir. Klişe olan önce sevmekten kendinden bahset sözü aslında bir özgüven şifresi gibidir. Kendini sevmek saygı duymak sizi motive eder. Kendinize inanmanızı sağlar. Bu da özgüveninizi artırır.

Olumlu Düşünme: Bireylerin yaptıkları ya da yapacakları işlerde o işe dair pozitif fikirler ve düşünceler oluşturmasıdır. Bu olumlu düşünceler zamanla bir algı oluşturarak kişinin özgüvenli olmasını sağlayacaktır.