Plakalı Eşanjörlerde Eşanjör Plakası

Plakalı Eşanjörlerde Eşanjör Plakası

Eşanjör Plakası Ne işe Yarar?

Sıradan eşanjörlerde ısı transferleri meydana gelirken birçok sıkıntılar meydana gelir. İstenen verim çoğu zaman alınamaz, kir ve tortu birikmesi sonucu eşanjörde bozulmalar, verim kayıpları. Arızalar meydana gelir. Kapladığı alanın fazla olması birçok sorunu da beraberinde de getirir. Bu sıkıntıların hepsi güvenlik ve ekonomik açıdan problemler yaratır. Bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla plakalı eşanjörler üretilmiştir. Bu eşanjörlerden alınan verim diğerlerine kıyasla kat ve kat daha iyidir. Sıkı yapısı sayesinde hem daha az yer kaplar hem de dışarıdan gelen darbe ve basınçlara karşı etkili savunma gösterir. Daha fazla bilgiye https://www.vefaheat.com/esanjorler/contali-plakali-esanjorler/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra demonte edilebilir özelliğiyle de kolay temizlenir. Alınan verimden, ekonomik açıdan istenilen şartları sağlamasına kadar birçok özelliği sayesinde en çok tercih edilen eşanjördür sistemidir.

Eşanjör Plakalarında Doğru Alaşım Oranı

Plakalı eşanjör sistemlerinde kullanılan eşanjör plakası bu eşanjör sistemin beyni konumundadır. Seçilecek olan eşanjör plakası tüm eşanjör sistemin çalışma şeklini etkileyecek ve verimlilik, güvenlik gibi etkenlerin en önemli adımı olacaktır. Bir eşanjör plakasının tercihi yapılırken kullanım amacı ve kullanması planlanan maksimum kişi sayısı iyi tercih edilmelidir. Aksi takdirde eşanjör sistemi ya da seçilen eşanjör plakasının özellikleri ne olursa olsun yeterli kapasiteyi sağlayamadığı için sorunları da beraberinde getirecektir. Eşanjör plakasının ısı iletkenlik katsayısı dediğimiz ‘k’ değerinin yüksek olması gerekir. Bazı metal ve alaşımların ısı iletkenlik katsayıları aşağıdaki gibidir.

  • Madde Sıcaklık -t- (˚C) Isı iletkenliği -k- (W/mK
  • Alüminyum -73 237
  • Altın -73 327
  • Bakır -73 413
  • Bakır – Pirinç (Sarı Pirinç) (%
  • 70 Cu,% 30 Zn) 20 111

Bu maddelerden de anlaşılabileceği gibi eşanjör plakası için bakır ilk tercih olmalıdır. Alaşım oranları değiştikçe teknik değerlerde değişmektedir.