Otoklav Sınıfları ve Görevleri

Otoklav Sınıfları ve Görevleri

Tıbbi atık, sterilizsyon, kauçuk kürleme, yapı malzemeleri, cam laminasyon ve kompozit gibi farklı işlevler için üretilen otoklavlar, kullanım alanlarına göre sınıflandırılırlar. Elektrik, petrol ve havagazı gibi araçlarla ısıtılan makineler emniyet sistemleri ile donatılarak ortamda çalışan işçi sağlığının ve güvenliğini de sağlarlar. Avrupa standardı olarak belirlenen EN13060’a uygun olan farklı sınıflarda üretilen makineler çeşitli işlevlere sahiptir. Kazan, ızgara ve makine gövdesi gibi farklı araçlardan oluşan sistemde havanın çıkması için ek olarak bir musluk bulunur. Vidalama yöntemi ile makinenin kapağı tam olarak kapatılarak yüksek ısı sayesinde ortamda bulunan mikropların tamamının ölmesi sağlanır.

Otoklav Sınıflarının Sağladığı İmkanlar

Otoklav sınıfları B, S ve N sınıfı olmak üzere 3 farklı türde üretilir. Her bir sınıfın farklı bir işlevi vardır. En kapsamlı sınıf olan B sınıfı endüstrinin çeşitli alanlarında kullanılır. Vakum pompasına sahip olan B sınıfında oluklu aletler, başlıklar, paketli ve paketsiz aletler başta olmak üzere birçok aracın mikroplardan arındırılması sağlanabilir. B sınıfının gereksinim duyulduğu alanlar genellikle çok seviyeli paketlemelerdir. Bir başka otoklav sınıfı olan S sınıfının da vakum pompası bulunur. Bu makine paketsiz ya da paketle el aletlerinin yanı sıra basit oluklu paketsiz aletler içinde tercih edilir. Pompa vasıtası ile vakum yapan bu sınıfta işlemler başlangıçta ve bitişte tekrarlanır.

N Sınıfı Otoklav Makineleri

Bir başka otoklav sınıfı olan N sınıfında vakum pompası bulunmaz. Bu makineler paketsiz el aletleri için uygun bir seçenektir. Oluksuz aletlerde kullanılabilen ürünler yerçekimi vasıtasıyla vakum işleminin gerçekleştirilmesini sağlar. Ani buhar boşaltma işlevine de sahip olan ürünlere ulaşmak isteyenler internet sayfaları üzerindeki online siteler vasıtasıyla beklentilerine karşılayabilir. Endüstrinin birçok alanında işlev gören ürünler kullanıcılarının uygun olan sınıflarda diledikleri aletleri mikroplardan arındırmalarına olanak sağlar.