Beyaz Şapka SEO Teknikleri

Beyaz Şapka SEO Teknikleri

Beyaz şapka SEO ve siyah şapka SEO terimleri uzun zamandır kullanılan terimler arasında yerini almıştır. Her ikisi de web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için kullanılan yöntemlerdir. Beyaz şapka ve siyah şapka yöntemi ve terimi, eski kovboy filmlerinden bilinen iyi adamların beyaz şapka takması, kötülerin de siyah şapka takması fikrinden türetilmiştir. İki adamlar her zaman dürüst ve güvenilirdi, kötü adamlar da sinsi ve kanunlara karşı olanlardı. Aynı durum, arama motoru optimizasyonu dünyasında da geçerlidir. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, beyaz şapka SEO teknikleri, başlıca arama motorları tarafından yayınlanan webmaster klavuzuna uygun yöntemlerdir. Google, Yahoo ve MSN (Bing), iyi ve kötü site yapılandırmasının ne olduğu teknikleri konusunda yazılar yayınlarlar. Bu klavuzları takip etmenin, web sitenizin başarısı üzerinde büyük etkileri olacaktır. Ayrıca, farkında olmadan yapabileceğiniz hatalar sonucunda arama motorları tarafından kara listeye alınabilirsiniz. Bu yüzden bu klavuzları takip etmeniz önemlidir. Bu klavuzlarla ilgili geniş bilgiye, aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=35769
http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/search/basics/basics-18.html
http://help.live.com/Help.aspx?market=en-US&project=WL_Webmasters&querytype=topic&query=WL_WEBMASTERS_REF_GuidelinesforSuccessfulIndexing.htm

Siyah şapka teknikleri ise, arama motoru klavuzlarında yazanları tamamen göz ardı eder ve iyi bir içerik sunmadan, sadece arama motoru örümceklerinin web siteleri bulmasını ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almalarını hedefleyen tekniklerdir. Siyah şapka yöntemlerinin çoğu işe yarar, ancak yöntemler örümcekler tarafından ortaya çıkarılırsa, site kara listeye alınabilir ve indekslemelerden çıkarılabilir. Yani, kara şapka yöntemleri, ortaya çıkarılana kadar işe yarar sadece. Eğer web sitenize uzun süre ve büyük emek harcadıysanız, bu yöntemleri kullanarak, kısa yoldan arama motorlarının listelerinde üst sıralarda yer almaya çalışmaya değmez. Özellikle de bu arama motoru Google ise, bu yöntemler ortaya çıktığında, sitenizi büyük riske atmış olursunuz.

Beyaz Şapka SEO teknikleri, Webmaster Klavuzlarını Uygulayan Tekniklerdir

Beyaz şapka SEO ile, doğal olarak kendiliğinden sıralamalarda üst sıralarda yer almayı hedeflemek esastır. Böylece sitenizin kara listeye alınması veya ceza alması gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Aşağıda yer alan yöntemlerden bazıları, iyi beyaz şapka yöntemlerine örneklerdir. Kendine has ve bilgi verici içerikler bulundurmalısınız. Bu içerikler, kullanıcıların aradığı bilgiyi barındırmalı ve sorularına cevap olmalıdır. Diğer web sitelerinden içeriği kopyalamayın ya da farklı bir alan adıyla aynı siteyi tekrarlamayın. Web sayfasını anahtar kelimelerle donatmayın. Kullanıcılarınız için yazın, ancak arama motorlarını da göz önünde bulundurun. İçsel linklendirilmenin iyi yapıldığı bir web sitesine sahip olun ki, arama motoru örümcekleri tüm sayfalarınızı kolaylıkla bulabilsinler. Eğer siteniz 100 sayfadan daha büyükse, XML sitemap kullanmayı düşünmelisiniz. Böylece örümcekler tüm sayfaları bulabilirler. Saklı metinler ve linkler kullanmamalısınız. İnsanların arama yaptığı konularla ilgili makaleler yazın. Bu gibi bilgiler linkleri kendine çekecektir doğal olarak.
Kısaca belirtmek gerekirse, arama motorlarının kurallarına uygun bir optimizasyon yolunu seçerseniz, beyaz şapka takmış olursunuz. Ama kısa yoldan hileli yöntemleri seçerseniz, siyah şapka takmış olursunuz. Periodik olarak webmaster klavuzlarını okumak iyi bir fikirdir, çünkü zaman zaman değişiklik gösterebiliyorlar. Bir değişiklik gördüğümüzde, arama motoru algoritması içerisinde yayınlanır. Ayrıca, önceden beyaz şapka olarak tanımlanan birçok SEO yöntemi ise, siyah şapka olarak tanımlanabiliyor. Google Caffeine İle Beyaz ve Siyah SEO Söylentilere göre, Google Caffeine ile siyah şapka SEO'nun önünün açılacağı belirtiliyor. Çünkü, Google Caffeine, Bing ile rekabet edebilmek için, algoritmasında daha esnek davranıyor. Daha çabuk indekslemeye sahip olan Google Caffeine, önceki analizlerine kıyasla, okadar da ince eleyip sık dokumuyor. Google Caffeine'in beyaz şapka SEO tekniklerine olan etkisi, yine içeriklere öncelik veriyor. Eğer iyi ve yeni içeriğiniz varsa, sitenize öncelik tanınıyor. Birçok kişinin backlinklerin öneminin azaldığını düşünmesine rağmen, daha da önemi arttığı söylenebilir. Caffeine ile, web sitelerinin indekslenme sorunları ortadan kalkacak, ayrıca sosyal ağlar üzerinden yapılan çalışmanın da SEO açısından olumlu etkileri olacak. Sitelerin sıklıkla güncellenmesi gerekecek. Ayrıca linkleri yüksek olan sitelerden link almanın faydası tartışılmaya başlandı. Belki bu uygulama önemini yitirecek. Caffeine'in siyah şapka SEO tekniklerine etkisi ise, eski içeriklerin biraz rötuş yaparak yeni olarak sunulması kolaylaşıyor. İçerik analizine şuanda çok önem verilmiyor çünkü daha çok indeksleme ve hız önem kazanıyor.