Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Ruh Sağlığı

Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Ruh Sağlığı

Çocuk Psikiyatri

Çocuklarda ve büyüme dönemi yaşayan gençler gelişimsel, çevresel, ailesel ve toplumsal olan bütün etkenlerden etkilenebilmektedir. İnsan yaşamındaki en kritik dönem olarak da bilinen çocukluk ve ergenlik dönemi yetişkinliğe uzanan bir geçişe ön hazırlıktır. Çocuğunuzun davranış ve tutumlarında sezdiğiniz olumsuz, garip durumları dikkate almalı ve destek almak istediğiniz durumlar için href=" target="_blank"> adresini ziyaret etmelisiniz. Bu dönemde yaşananlar yalnızca çocuklukta ve ergenlikte kalmayarak kişinin ilerleyen yaşamında da yönlendirici etkiler oluşturacaktır.

Ne Zaman Çocuk Psikiyatrisine Başvurulmalı?

Çocuk psikiyatri amacı seanslarının amacı da sağlıklı bir ruh sağlığı gelişimi sağlamak ve oluşabilecek problemler için önlem almaktır. Çocuk psikiyatrisinin en büyük amaçlarından biri de sorun ortaya çıkmadan önlem almaya çalışmaktır. Çocuk psikiyatri ele aldığı konular dahilinde olmak üzere; pediatri, çocuk nörolojisi, aile danışmanı, çocuk psikoloğu ile iş birliği halindedir. Aileler çoğu zaman çocuklarının yaşadığı sıkıntı ve sorunları fark etseler bile nasıl bir yol izleyeceklerini bilemezler. Bu noktada devreye giren ve sorunları ele alan uzman çocuk psikiyatri sayesinde muayene ve analiz yardımı sağlanır ve sorunlar için izlenecek yol haritası belirlenir. İstediğiniz her zaman rahatlıkla başvurabileceğiniz çocuk psikiyatristi, çocuğunuzda herhangi bir ruhsal belirti olmasa dahi danışmanlık amacı ile ziyaret edilebileceği gibi gözlemlenen ruhsal belirtilerde da başvurulması gerekli profesyonel destektir. Çocuk psikiyatristi ünvanlı kişiler ilaç yazma yetkisine sahiptirler.

Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan gerek ruhsal, gerekse fiziksel değişimlerin yanı sıra , yaşanan olumsuz olaylar, travmalar çocukların ve ergen bireylerin ruhsal sağlığın derinden etkileyebilmektedir. Bu noktada ailelerin iyi bir gözlemci olmaları ve çocuklarının farklı davranışlarını fark ettiklerinde bu sorun büyümeden tedavisi için adım atmaları gerekir.