Lamina (Yaprak Dolgu) Nedir?

Lamina (Yaprak Dolgu) Nedir?

Estetik diş tedavilerinde uygulanan farklı dolgu çeşitleri vardır. Bu dolgu çeşitleri dişlerdeki sorunlara göre belirlenir. Örneğin ön dişlere estetik dolgu ihtiyacı varsa hekimlerin tercih ettiği dolgu türü lamina yaprak dolgudur. Ön dişlerde kırılma, çatlama veya çürük durumlarında ince bir tabaka ile bu boşlukların kapatılması için en uygun dolgu türüdür. Lamina dolgu aynı zamanda estetik açıdan da istenilen özelliklere sahiptir. Diş renginizle uyumlu olarak hazırlanır, uzaktan veya yakından bakıldığında diğer dişlerinizle ayırt edilemez. Parlak ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. İstediğiniz gibi gülümseyebilir, kahkaha atabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Lamina Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş tedavilerinde farklı yöntemler kullanılarak dişteki sorunlar ortadan kaldırılabilir. Örneğin dişteki pürüzler, çarpıklık veya aradaki boşluklar için ortodonti tedavisi yapılabilir. Ancak sürekli göz önünde bulunanlar, çalışanlar veya farklı ortamlarda bulunanlar için dişteki teller sıkıntı olabilir. Hastalar bu durumda farklı ve daha kısa süreli tedavi yöntemlerini tercih edebiliyor. Lamina diş dolgusu da diş teli istemeyenler için en uygun tedavi seçeneğidir. Veya kısa dişlerin uzatılması için dişlerinizi çektirip, yeni diş yaptırmanıza gerek kalmaz. Lamina dolgu ile dişleriniz istediğiniz uzunlukta yapılabilir. Belirgin bir diş sorunu olmasa bile diş duruşunuzdan memnun değilseniz lamina dolgu ile dişlerinizde estetik bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Lamina Diş Kaplamanın Avantajları


Lamina yalnızca ön dişlerdeki sorunların estetik açıdan düzeltilmesi ve tedavi edilmesidir. Bu yüzden diğer protez türlerinde olduğu gibi detaylı ve zorlayıcı bir tedavi süreci gerektirmez. Hastanın diş sorunlarına göre bir günde veya en fazla bir iki gün içinde tedavi tamamlanır. Hasta tedavi sonrası dişlerinde ağrı, acı veya uyumsuzluk hissetmez.