Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar ve Etkileri

Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar ve Etkileri

Kilo vermeye yardımcı olan bitkisel ürünler herkes tarafından benimsenmiş ve kabul edilmiştir fakat bu bitkisel ürünler oturduğunuz yerden sizin zayıflamanıza yardımcı olmamaktadır. Bunlarla beraber yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz, ayrıca bitkisel ürün kullanıp aynı zamanda hareket yapmazsanız zayıflamanız pek de mümkün olmayacaktır. Ama bitki çayları size diyet yaparken fazlasıyla yardımcı olmaktadır. Mesela bazı çaylar iştahı azaltırken bazı çaylar yeme hissini azaltmaktadır. Bazı bitkiler vücudunuzdaki yağ hücrelerini yok eder, daha fazla yağ oluşmasını engeller, vücudunuzda bulunan yağların eritilmesine yardımcı olur.

Yağ Yakan Bitki Çayları

Bu çaylardan herhangi birini size özel bir tarif hazırlayarak içebilirsiniz. Yalnız her ilacın olduğu gibi bu bitkilerin de yan etkisi olacağını hatırlatırız. Mesela yeşil çay kilo vermenize yardımcı olurken, aynı zamanda içinde kafein bulunduğundan dolayı uykusuzluk sorunu geçirebilirsiniz. Birde unutmadan kafein içeren çayları günde birkaç bardaktan çok tüketilmesi çarpıntı, kusma, mide ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlık hissi verebilir. Bundan dolayı zayıflamak için tüketeceğiniz çayları dikkatle ve fazla abartmadan tüketmeniz tavsiye edilir. Şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol gibi hastalıkları bulunanlar düzenli olarak ilaç içiyorlarsa bitki çayını içmeye başlamadan doktorlarına başvurmalıdır. Çünkü bitkisel çaylar bazı ilaçların yan etkisini azaltırken, bazı ilaçların yan etkisini büyük boyutlara çıkarabilir.

Yağ Yakıcı Bitki Çayları Nelerdir?

Yeşil Çay: Birçok sağlık sorununun derdine deva diye önerilen yeşil çay zayıflamak için faydalanabileceğiniz çayların en başında gelmektedir. Aslında bildiğimiz çayla aynı bitkiden yapılmaktadır, yeşil çayın farkı imalatı sırasında yapraklara daha az işlem gördürüp bu sayede faydalarının etkisini üzerinde bırakmasıdır. Yeşil çayın kilo vermeye etkisi büyüktür, içildiğine vücut sıcaklığını yükseltip metabolizma hızını artırarak dinlenerek yaktığınız kalori miktarını artırır. Bu sayede en çok yağ oluşan bölge olan göbek bölgesindeki yağlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Oolong Çayı: Oolong çayı yine bildiğimiz bir çay bitkisi olan ‘‘carmellia simensis’’ ile hazırlanmaktadır. Yeşil çaydan farkına gelince oolong çayının yeşil çaydan farkı daha farklı işlemlerden geçirilmektedir. Ama aynı yeşil çay gibi yağın sindirilmesini kolaylaştırıp, vücutta birikmesine engel olur. Genellikle kolesterol ve şeker hastalıklarına karşı önerilen oolong çayı mineraller bakımından zengindir. Ve kişiye tokluk hissinin süresinin uzamasında yardımcı olur.

Acı Biber Çayı: Günümüzde kırmızı biber ve Arnavut biberi olarak bilinmekte olan ‘‘cayenne’’ biberi ile hazırlanmaktadır. Acı biber çayı metabolizmayı hızlandırır, aynı zamanda yağ yakıcı etkisi bulunmaktadır. Acı biber çayını kilo vermeye yarayan maddesi ‘‘capsinoid’’ dir. Mide rahatsızlığı olanlar cayenne çayını içmemeleri tavsiye edilir. Gebelik emzirme döneminde içilmemelidir.

Zencefil Çayı: Metabolizmayı hızlandırır, tokluk hissi verir.

Maydanoz Çayı: Vücutta bulunan fazla suları dışarıya atılmasına yardımcı olur, şişliği önler.

Mate Çayı: Metabolizmayı hızlandırır, vücuttaki yağları yakar, kabızlığı önlemektedir.

İşte bu bitki çaylarından bazıları zayıflama süresini hızlandırırken, vücuttaki yağlardan daha kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olur. Ama ilk başta da söylediğim gibi abartmadan günde en fazla 2-3 bardak içerek faydasını, daha çok içim daha hızlı zayıflayım düşüncesine kapılıp 5-6 bardak içerek zararı görülür. Daha da kısa sürede zayıflamak isteyenlere önerim bu çaylarla beraber günde en az 1 saat olmak koşuluyla haftada 5-6 saat yürümenizin çok büyük faydası olacaktır. Sabah aç karnına yapılan yürüyüşlerin gün içinde veya akşam yürüyüşlerinin faydaları çok büyüktür.