Arama Motorları Web Sitenize Güveniyor mu?

Arama Motorları Web Sitenize Güveniyor mu?

2004 yılında, Yahoo mühendisleri, "TrustRank" (Güven Derecesi) ile ilgili bir döküman yayınladılar. Arama motorları Güven Derecesi, bu firmaların ilgili arama sonuçlarını belirlemek için kullandıkları bir algoritmayı açıklar. Esas Sayfa Derecesi algoritmasının tersi olarak, Güven Derecesi, bir web sitesine yönlendirilmiş linklerin sayısına göre ölçme yapmaz, ancak web sitesinin itibarına göre derecelendirme yapar. Bazı siteler, içeriklerinin veya site kalitelerinin hak ettiğinden daha üst sıralarda yer almanın yollarını ararlar ve bunu başarmak için bir çok teknik geliştirirler. Bu sitelerin sayfaları bazen yüzlerce olabiliyor ve arama motorları, manuel olarak bir kaç sayfayı inceliyor, geri kalan sayfaları incelemek için ise link yapısı kullanıyor.

Günümüzdeki Başlıca Arama Motorları Bir Çeşit Güven Derecesi Kullanmaktadır

Google resmi olarak Güven Derecesi uyguladığını açıklamasa bile, bir çok arama motoru optimize eden profesyoneller, Google ve diğer belli başlı arama motorlarının aynı konsepti kullanarak, arama sonuçları kalitesini geliştirdiklerini belirtiyorlar. Bunun anlamı da şu oluyor: sadece mümkün olduğu kadar çok link almak yeterli değildir, ayrıca web sitenizin diğer doğru referans olabilecek web sitelerinden aldığı linklerin de önemi vardır ve arama motorlarının da böylelikle web sitenize olan güveni artar.

Nasıl Güvenilir Bir Site Olunur?

Web sitenizin güvenilir olduğunu göstermeniz için yapmanız gereken birkaç şey vardır: Öncelikle, seed sitelerden link almanız veya seed sitelerden link almış web sitelerinden link almanız önemlidir. Seed web siteleri, arama motoru sahipleri tarafından manuel olarak güvenilir site onayını almış web siteleridir. Örnek olarak, eğer Apple.com arama motorları tarafından seed website olarak seçilmişse, Apple.com'dan alacağınız bir link, web sitenizin Güven Derecesini olumlu olarak etkileyecektir. Eğer Apple.com X websitesine link veriyorsa ve X web sitesi, Y web sitesine link veriyorsa, Y sitesinden kendi web sitenize alacağınız link de hala iyi bir Güven Derecesi almanızı sağlayacaktır.