5 Modern SEO Tekniği

5 Modern SEO Tekniği

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) web sitesi sıralamasını ve arama motorlarında listelenmesini geliştirmeye yarayan yöntemlerdir. Arama motoru sonuçlarında görüntülenen sonuç sayfalarının farklı sıralandırması vardır. Tıklama başına ödeme reklamları, organik arama sonuçları gibi farklı sıralandırma vardır. SEO teknikleri, web sitesi ziyaretçilerinin sayısını artırır, sitede geçirdikleri zamanı ve faaliyetlerini artırır. Web sitelerinin, arama motorları için farklı hedefleri vardır. Bazı siteler, her türlü trafiği artırıcı bir hedef peşinde olurlar. Bir SEO stratejisi, genel beklentiyi karşılayıcı ve genele hitab edici şekilde olursa daha avantajlı olur. Diğer bir yandan, sitelerin çoğunluğu, bazı belirgin anahtar kelimeleri seçerek, site trafiğinin ve dolayısıyla satışlarının artışını hedefler. Genellikle, iyi seçilmiş site trafiği, satışların arzu edilen seviyeye ulaşmasını ve reklam verenlerin daha fazla iş almasını sağlar. Reklam verenler için arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan bir web sitesine reklam vermenin önemi büyüktür. Ne yazıkki, birçok site sahibi, web sitelerinin yüksek bir sıralamaya sahip olduğunu düşünür ancak işin doğrusu bunun tamamen zıttı olabilir. Diğerleri ise, arama motorlarında yeterince varlık gösteremediklerini düşünerek, başarmak istediklerinin pek de mümkün olmadığını ve üst sıralarda yer almanın çok da kolay olmadığını düşünürler. Peki reklam veren firmaların, optimizasyonlarını artırmak için yapmaları gereken ve takip etmeleri gereken adımlar nelerdir? Aşağıda, bu maddeleri sırasıyla belirtiyoruz:

  • Başlık tag'leri, yaratıcı bir şekilde yazılmalıdır. Oldukça güçlü anahtar kelimelerle desteklenmeli, her sitenin kendi başlık tag'leri olmalıdır.
  • Alt tag'ler için oldukça dikkatli kelimeler ve cümleler seçilmelidir. Sadece anahtar kelimeler Alt tag'lerde yer almalıdır.
  • Anahtar kelimelerin yoğunluğunu kontrol edin. Anahtar kelimeler, sayfanın üst kısmında yer almalıdır. Cümleler ise paragrafın uzunluğuna bağlı olarak her paragrafta yer almalıdır.
  • Web sitesi için uygun bir sayfa büyüklüğü seçin. Bir web sitesi için hız çok önemli unsurlardandır. Buyüzden web sayfaları 15K'nın altında olmalıdır.
  • Web sitenizin tasarımını ziyaretçiler için cazip hale getirin. Eğer siteniz etkili bir şekilde tasarlanmamışsa, bu yoldaki tüm emekler boşa gidebilir. Ayrıca sitenizde fazla JavaScript ve Flash kullanmamaya dikkat edin.