Anahtar Kelime Seçen Araçlar

Anahtar Kelime Seçen Araçlar

SEO, site trafiğini artırmanın ve arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almanın bir yöntemidir. Sıralamada üst sıralarda yer almanın faydaları, online ziyaretçilerin web sayfalarını görüntüleyecek olması ve reklam verenlerin ürün ve hizmetleri hakkında ziyaretçilere ulaşacak olmasıdır. Ayrıca, ziyaretçilere güvenlik hissi verir çünkü kredibilitesi daha yüksektir. Optimizasyon konusunda, web sitelerinin farklı hedefleri vardır. Bazı siteler, daha geniş optimizasyon stratejisi benimserler, gelen tüm trafiğin web sitelerine uğramasını sağlamaya çalışırlar. Daha spesifik anahtar kelime kullanan diğer siteler ise, seçilmiş trafiğin daha faydalı olabileceğini, çünkü satışlara daha fazla kalite getireceğini benimserler. Uygun anahtar kelimeleri seçme işlemi, okadar da basit bir görev değildir. Bir reklam veren, hedef pazarı konusunda fazlasıyla bilgi sahibi olmalıdır. Aynı sektördeki rakipler tarafından kullanılan anahtar kelimeler konusunda da araştırma yapılmalı ve nasıl bir sonuç getireceği, önceden detaylı olarak incelenmelidir. Anahtar kelime seçim araçları, firmaların uygun anahtar kelimeyi kullanabilmelerinde yardımcı olan araçlardır. Anahtar kelime seçiminin, büyük bir oranda müşteri ihtiyaç ve isteklerine bağlı olarak, birçok çeşidi olabilir. Eğer bir reklam veren yepyeni bir site oluşturuyorsa, birçok anahtar kelimeye öncelikli olarak ihtiyaç duyacaktır. İlk seçilecek anahtar kelimelerin, ihtiyaç duyulan anahtar kelimeler olmasında ve daha sonra site yapılanmasında seçilecek anahtar kelimelerin temeli olarak kullanılmasında fayda vardır. Anahtar kelime listesini belirledikten sonra, ihtiyaç duyulan anahtar kelimelerin seçimi yapılmalıdır. Listeyi daraltırken, birçok ziyaretçilerin küçük harf kullanarak arama yaptığını ve uzun olan anahtar kelimelerin aratılma ihtimalinin daha düşük olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Aşağıdaki maddeler, anahtar kelime seçimi araçlarındandır.

  • Google AdWords Anahtar Kelime Seçme Aracı: Google en başarılı arama motorudur ve AdWords, aratılan kelime sonuçlarına göre, anahtar kelime belirlemek gerekebilir.
  • Kelime arayıcısı: Bir veri deposu olmakla birlikte, aratılan terimlerin depolamasını sağlar. Bir kelimenin ne kadar sıklıkta aratıldığı da dahil olmak üzere, birbirine rakip sitelerin hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını da listeler.
  • Arama Terimleri Tavsiye Aracı: Anahtar kelime seçim aracı, bir ay içerisinde yapılan aramaların sayısını belirler. Ayrıca tıklama başına ödeme hesap makinası görevini de görür.
  • Anahtar Kelime Analiz Aracı: Web sayfasında kullanılan kelimeleri analiz eder, ayrıca bir kelimenin ne kadar kullanıldığını da ortaya koyar.