Filtreli Hava Temizleme Cihazları

Filtreli Hava Temizleme Cihazları

Filtreli Hava Temizleme Cihazları

Soluduğumuz havanın kalitesi sağlıklı yaşamamızı sağlar. Kirli hava solumak solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarır. Bu nedenle yaşam alanlarımızdaki kirli havanın hava temizleme cihazı ile temizlenmesi gerekir. Özellikle ofis, hastane, konut, endüstriyel üretim yapılan üretimhaneler gibi kapalı alanlarda ortamın havası toz, kimyasal partiküller, halı tüyü, hayvan tüyü, bakteri, virüs... gibi etkenler nedeniyle kirlenir. Bu kirlilik nedeniyle nefes almak zorlaşır. Havada bulunan ve nefes almamızı zorlaştıran zararlı organizma ve partiküller hava temizlemek üzere tasarlanmış cihazlar yardımı ile mutlaka temizlenmelidir.

Karbon Filtreli Hava Temizleyiciler

Karbon filtreli hava temizleme cihazı daha çok havada bulunan kötü kokuyu gidermek için kullanılır. Ortamda bulunan havanın kötü kokmasına neden olan yemek kokusu, ilaç kokusu, sigara dumanı, rutubet kokusu vb. karbon filtreli temizleyiciler ile yok edilebilir. Daha ziyade konutlarda kullanılan bu cihazlar ofis ve muayenehane gibi kapalı alanlarda da kullanılabilir.

Elektrostatik filtreli hava temizleyiciler statik elektrik şarja sahiptir. Elektrikli şarj havada bulunan partikülleri filtreden çekiyormuş gibi çekerek temizler.

Hepa filtreli hava temizleyiciler ise astım, alerji gibi hastalıklarla mücadelede etkili hava temizliği sağlar. Havada bulunan ve alerji, astım gibi solunum yolu hastalıklarına yol açan, toz, hayvan tüyü, halı tüyü, küf, mantar... gibi partiküller temizleyicide bulunan hepa filtre tarafından emilerek yok edilir. Hepa filtrenin en önemli avantajı değiştirilebilmesidir. Hepa filtreli cihazlar konutlarda kullanım için idealdir. Özellikle çocuk ve yaşlıların bulunduğu ortamda bu cihaz yardımı ile solunan hava temizlenerek insanların daha rahat nefes alması sağlanabilir.

İyonize Edici Hava Temizleyiciler

İyonize edici modelleri havada bulunan partikülleri negatif iyonlarla besleyerek havayı temizler. Havadaki partikülleri iyonize eden ve elektrik yüklü hale getirerek temizleyen iyonize edici hava temizleyicilerin tek dezavantajı diğer cihazlara göre daha fazla ozon salınımı yapmasıdır. Bu nedenle iyonize edici hava temizleyiciler yerine daha ziyade filtreli hava temizleme cihazları tercih ediliyor.

Hava temizlemenin önemi şehir hayatının getirmiş olduğu kirlilik ve sağlık sorunları arttıkça daha fazla ortaya çıkıyor. Hem endüstriyel alanlarda hem de özel alanlarda temiz hava solumak için özel olarak üretilmiş hava temizleme cihazları ile ortamda bulunan havanın temizlenmesi gerekir.

Kaynak: http://www.hava-temizleyici.com/kategori/hava-temizleyici/