İnşaat Kurutma Nasıl Yapılır

İnşaat Kurutma Nasıl Yapılır

İNŞAAT KURUTMA NEDİR?

Özellikle de günümüzde daha sık şekillerde kullanılan sistemleri geçmiş zamanlarda ihmal edilen bir işlem olmaktaydı.
Buna göre ülkemizde ise birçok inşaat firmaları inşaatları her açıdan avantaj sağlayan kurutma işlemlerinin yerine doğal yollar ile kurutma işlemlerini tercih etmektedir. Son teknoloji cihaz yardımı ile kurutulan inşaat işlemlerinin kullanılmamasının ilk nedeni gerekli bilgilere ve konulara sahip olunmadığındandır. Fakat artık bu durum giderek yaygınlaşarak etkin şekillerde kullanılmaya başlamıştır. Bu sistemleri birçok farklı avantajları da bulunmaktadır bunlar ise;
  • işlemleri ekonomik çözümleri sunar
  • Bu sistemleri kullanarak bilgi, beceri ve ayrıca gerekli ekipmanları da sağlamaktadır.
  • Doğal yollar ile kurutmalarda birçok farklı sorunlar ve aksilikler meydana gelir, ancak cihazlar ile kurutma sistemlerinin kullanılması sonucunda herhangi ufak bir sorun dahi yaşanmamaktadır.

İnşaat Kurutma Sistemleri Ekonomik Çözümleri Ve Avantajları

Ülkemizde inşaat sektörü alanlarında karların giderek düşmeye başladığı bu günlerde, inşat maliyetlerinin düşürülmesi ve daha ekonomik çözümleri sunmaları için en önemli etken ise kesinle inşaat bitim sürelerinin daha kısa süreye indirilmesi olmaktadır. İnşaatların istenilen sürelerde ve kısa zamanlarda sorunsuz ve kalite bir şekilde teslim edilebilmesi için içerisinde kullanılan malzemelerin yani, epoksi, parke, zemin döşemeleri, şap, beton ya da ayrıca farklı endüstriyel zemin uygulamalarının hızlı kurutulması gerekmektedir. İnşaatlarda kullanılan bu malzemelerin doğal yollar ile kurutulması için uzun bir zaman dilimi gerekmektedir ve bu uzun süren kuruma zamanları ise inşaat bitim tarihlerini de uzatmaktadır. Ancak artık yeni sistemler ile inşaatların teslim süreleri daha kısa süreye indirilebilir ve bu noktada farklı cezai şartlar uygulanabilmektedir. Bu aşamalarda ise bilinmesi gerekmektedir ki en önemli unsur ise kesinlikle kurutma sistemleri olmaktadır. İnşaatların istenilen zamanlarda bitirilmesini isteyen mimarlar, müteahhitler, inşaat firmaları, taşeron şirketler ve kamu kurumlarının yeni inşaatlarda kullanılan ürünlerin kısa sürede ve hızlı modern bir şekilde kurutulması her en iyi sistemlerin başında gelmektedir. Ancak ülkemizde bu uygulamalar bazı firmalar tarafından oldukça yüzeysel ve kolay yöntemler ile yapılmaktadır fakat gereken hizmetler ise bu noktada alınmamaktadır. İnşaat kurutma sistemlerinde özel tasarım makineler ve cihazlar olmadan etkili bir kurutma işlemleri sağlanamaz ve sonrasında ki yapılacak olan bütün işlemler ve malzemeler de kurumayacağı için inşaatlarda gecikme ve teslim süreleri uzamış olmaktadır. Kurumamış olan inşaatlarda hangi çeşit parke modelleri olursa olsun erken döşeme ve olası nem sorunlarından dolayı da döşemelerde kabarma, şişme vb. diğer sorunlara sebep olmaktadır.

İNŞAAT KURUTMA UZMANI

Kurutulmamış İnşaatlarda Risk Faktörleri Nedir?

Nem bilindiği üzere yaşam alanlarında olması durumunda birçok farklı sorunları da beraberinde getirmektedir. Buna göre özellikle de inşaat yapım aşamasında ıslak ve nemli malzemeleri kurutulmaması sebebi ile birçok hasar meydana gelmeye başlar ve malzemeler dökülür istenilen sonucu kesinlikle vermez. Bu durum karşısında ise inşaat firmasının da sektörde kötü ve kalitesiz bir imajı oluşmaya başlar ve bu zararların giderilmesi için firmalar ek maliyet giderleri oluşturacağından büyük zararları da beraberinde getirmektedir. Teslim süreleri kurutma sistemleri ile daha kısa zaman dilimine indirilebilir. İnşaatların bitim tarihleri ve aynı zamanda iş birimlerinin de birbirlerine bağlı olmalarından dolayı aralıksız bir çalışma performansının olması gerekmektedir. Nemli alanların kurutulmamasından kaynaklanan gecikmeler ise bütün inşaat planlarında aksamalara neden olur. Ayrıca istenilen tarihlere yetişmeyen inşaatlar bu gecikmelerden dolayı kira kayıpları, satış aksaklıkları ve mali daralma gibi farklı sorunları beraberinde getirir. Bu belirtilere bakıldığı zamanlarda ise kurutma işlemlerinin sayısız faydası olduğu gözlenmektedir.