Kuru Mamaya Alıştırma Nasıl Olmalı

Kuru Mamaya Alıştırma Nasıl Olmalı

Kuru Köpek Mamaları Nedir?

Köpek mamaları genelde kuru köpek mamaları ve yaş köpek mamaları olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Köpekler için gerekli olan besin değerleri özel olarak hazırlanarak elde edilen mamalar büyük fırınlarda kurutulur ve paketlenerek elde edilir. Ülkemizde yapılan satışlar baz alındığında en çok satılan köpek maması türlerinin kuru köpek mamaları olduğu görülmektedir. Kuru köpek mamalarının daha doyurucu olması ve fiyatlarının da yaş köpek mamaları ile kıyaslandığında daha ucuz olması bu mamaların tercih edilirliğini arttırmaktadır.

Köpeğimi Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Köpeklerin beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta onlara uygun köpek maması türünün yine onların içinde olduğu yaş grubuna uygun olarak seçilmesidir. Örneğin yavru köpekler için satılan mamalar farklı olup daha yüksek enerji miktarı içermektedir. Ancak yetişkin köpekler için satılan bu köpeklerin günlük enerji kullanımları daha düşük olduğu için daha düşük kalorili olarak hazırlanmaktadır. Yine yavru köpekler günde 3 kere beslenirken yetişkin köpeklerin günde sadece bir ölçek kuru mama yemeleri yeterli bulunmaktadır. Ancak köpeğinize bu bir ölçek mamayı ikiye bölerek vermeniz onun mamayı daha rahat sindirmesine yardımcı olacaktır. Yine ırk özellikleri nedeni ile sindirim sistemleri yavaş çalışan ve sık sık kusan köpeklerde ölçünün ikiye bölünmesi sindirimi kolaylaştırması açısından önemlidir. Ayrıca yine köpeklerin her gün aynı saatte beslenmeleri, köpeğin mama kabından ayrılmasının ardından kapta kalan mamaların çöpe dökülmesi onun disiplini açısından önemli bulunmaktadır.

Köpeğimi Kuru Mamaya Nasıl Alıştırabilirim?

Köpeğinizi kuru mamaya alıştırmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konu bu konuda kesinlikle kararlı olmanızdır. Bebeğin kuru mamayı reddetmesi durumunda yaş mamaya dönüş yapmanız ya da onu sevdiği diğer mamalarla besleyiniz.