CNC Makinesi Nedir?

CNC Makinesi Nedir?

CNC bilgisayarlı sayısal kontrolün kısaltması anlamına gelmektedir ve kısacası, üretimin bilgisayar üzerinden yapılan sayısal kontrol yapılarak sayılar, harfler ve sembollerden oluşan bir sistemle üretime kod aracılığıyla gönderilmesidir. CNC İşleme, imalat sektöründe kullanılan, torna tezgahları, değirmenler ve öğütücüler gibi takım tezgahlarını kontrol etmek için bilgisayarların kullanılmasını içeren bir süreçtir.

CNC İşleme Neden Gereklidir?

  • 2D veya 3D karmaşık kavisli geometriler üretmek için mekanik yollarla son derece pahalı (genellikle kesici hareketlerini kontrol etmek için karmaşık mastarlar gerektirir) ama bu işlem eğer CNC ile yapılırsa fiyatı ucuzlar.
  • Yüksek tekrarlanabilirlik ve hassasiyette işleme bileşenleri sağlar.
  • İnsansız işleme operasyonlarına sebep olur bu da ürün üretiminin fiyatını düşürür.
  • Üretim planlamasını iyileştirmek ve verimliliği arttırır.
  • Global pazarda ayakta kalabilmek için CNC makineleri oldukça faydalıdır.

Ahşap Ürün Üretiminde CNC

Ahşap CNC kullanımında oldukça yaygın bir malzemedir ve CNC makinesinde kullanılmak için nispeten kolay bir malzeme kategorisidir. “Daha ağır” malzemeleri işlerken her zaman karşılaştığınız bazı zorluklar, yavaş seyahatlerde aşırı ısınır ve hızlı giderken takım kırılır. Ancak ahşabı işlerken oldukça kolay olacaktır. Sizde testlerinizi yapmak, müşterinizin güvenini kazanmak, hata payınızı sıfıra indirmek ve verimliliğinizi arttırmak isterseniz mutlaka bu teknolojiyi deneyin. Hangi boyutun sizin üretim ağınız için daha uygun olduğunu internet üzerindeki ilgili firmalar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.