Çocuklar İçin Karabuğday Çorbası

Çocuklar İçin Karabuğday Çorbası

Karabuğday çorbası bir yaşını doldurmuş çocuklara ve bebeklere verilebilecek en güzel çorbalardan biridir ve uzmanlara göre, karabuğdayın insan vücudu için sayısız faydası vardır. Karabuğday fosfor, demir, kalsiyum, magnezyum, bakır, kükürt, iyot, çinko, nikel, flor, sodyum, titanyum, demir, A, E, PP, B vitaminleri gibi eser elementler bakımından zengindir. Yüksek protein içeriği nedeniyle birçok besinle karşılaştırılabilir. Bu değerli ürün sadece iyi bir ruh hali yaratmakla kalmaz, aynı zamanda yorgunluğu ve uykusuzluğu da giderir.

Bebeğe Karabuğday Ne Zaman Verilir ?

Bebeğinize karabuğday verilip verilmeyeceği sorusunun cevabı, bebeğin sağlığını izleyen doktordan alabilirsiniz. Bununla birlikte, genel önerilere göre, 1 yaşından sonra başlamak daha iyidir. Az miktarda karabuğday ile yapılan bir yemeğin reaksiyonu 3 gün boyunca izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Birçok ebeveyn çocukların sağlığı için karabuğday gibi glüten içeren besinlerin tüketiminden sakınırlar. Ancak glüten hassasiyeti olmayan bebeklere asla doktor tavsiyesi olmadan glutensiz bir diyet uygulanmamalıdır çünkü bebeğinizi belirli bir sağlık sorunu olmadan tamamen glutensiz beslemek doğru bir yaklaşım değildir. Özellikle, doktor tavsiyesi olmadan uygulanmamalıdır. Aksi takdirde, çocuğun sağlığı ve gelişimi tehlikeye girebilir.

Karabuğday Çorbası Tarifi

Oldukça basit ve herkesin kolaylıkla yapabileceği karabuğday çorbası için gereken malzemeler şunlardır:

  • 200 g sığır eti (veya tavuk eti de olabilir),
  • 3 yemek kaşığı karabuğday,
  • 1 soğan,
  • 1 patates,
  • 1 küçük havuç,
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • Tuz (isteğe göre).

Karabuğday çorbasının hazırlanması: Bir tencereye 3 bardak temiz su koyulur. Et ve soğan bir kıyma makinesinden geçirilir, isteğe göre tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Ellerimizi suyla hafifçe ıslatıyoruz ve küçük küçük köfteler yapıyoruz, koyduğumuz 3 bardak miktarındaki su kaynadıktan sonra köfteleri ekliyoruz. Kaynama sırasında oluşan köpük sudan tamamen çıkarıldıktan sonra, küçük küpler halinde doğramış olduğumuz patatesleri de suya ekliyoruz. Ardından da karabuğday kaynamakta olan suya eklenir ve tamamen pişinceye kadar kısık ateşte pişirilir. Sonra rendelenmiş havuç ve zeytinyağını da ekleyip ve 10 dakika kadar daha kaynatın. Son olarak tencereye ince kıyılmış dereotu eklenir ve ocak kapatılır.