Optimizasyon Hakkında Bilmedikleriniz

Optimizasyon Hakkında Bilmedikleriniz

Web sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız bu yazımızdaki ip uçlarını dikkate almanız faydalı olacaktır.

  • Web sayfalarınızda asla görünmez metin bulundurmayın: Web sayfalarınızdaki metinleri, arka plan ile aynı renkte hazırlayarak site ziyaretçilerini aldatabilirsiniz, ancak arama motorlarını aldatamazsınız. Bunun başka bir versiyonu ise, metin yazılarını çıplak gözle okunamayacak kada küçük yapmaktır. Bunu yapmaktan da kaçınmalısınız.
  • Metinleri saklamayın: Arama motorları, CSS, yazı büyüklüğü ve arka plan renklerini ayırt edebilir. Ayrıca, 1px boyutundaki yazıları da ayırt edebilirler. Site ziyaretçilerinden sakladığınız metinleri, arama motorları okuyabilir ve web sayfanızı yasaklayabilirler.
  • Ara kapı sayfaları oluşturmayın: Ara kapı sayfaları, bir ya da iki anahtar kelime ya da anahtar kelime cümlelerini yoğun olarak optimize etmek için yazılmış basit HTML sayfalarıdır. Bunun amacı, arama motoru örümceklerinin asıl web sitesine aktarılmadan bu kelimeleri görmesini sağlamaktır ancak sitenizin yasaklanmasına neden olabilir.
  • Arama motoru örümceklerine özel farklı bir içerik oluşturmayın: Site ziyaretçilerine gösterdiğiniz içerik ile arama motoru örümceklerine gösterdiğiniz içerikler birbirinden farklı olmamalıdır. "cloaking" – paravan – adı verilen bu işlem, arama motorlarının beğeneceği türden bir çabadır. Bu işlemi uygulamak başlarda oldukça fazla istek uyandırabilir ancak arama motorları bunu sevmez ve sitenizi yasaklayabilirler.
  • Web sitenizi paravanlamayın: Arama motorları, kaynağı gerçek olan bilgiyi internet kullanıcılarına sunmak isterler. Yapay sonuçlar verecek ve sadece arama motorları tarafından bulunmayı hedefleyen bilgiye değer vermezler. Web sitenizin paravanlama işlemini uyguladığı farkedilirse, arama motoru listelerinden silinecektir.