Hassas Döküm Nedir?

Hassas Döküm Nedir?

Hassas döküm bir dizi işlemden oluşan bu döküm işleminde sıvı refrakter bulamaç kullanılmaktadır. Sıvı refrakter kullanımı için mum veya plastik model kullanılmaktadır. Mum veya plastik bir kabın içine alınarak istenilen şekil verilmesinin ardından modeller oluşturulur. Bu malzemelerden oluşturulan model ise refrakter ile kaplanmaktadır. Detaylı bir çalışma sonucunda üretilen döküm ise çok temiz olmakta ve işlenmeye gerek kalmayacak seviyeye gelmektedir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Hassas Döküm Avantajları Nelerdir?hassasdokum-2-li-2

Karışık veya boyutsal anlamda özdeş olan parçalar dökülebilmektedir. Buna ek olarak mum tekrar kullanım açısından geri kazandırılabilir olmaktadır. Yüzey kalitesinin ise yüksek seviyede olması önemli bir detay olmaktadır. Tüm bu avantajlarına ek olarak bu yöntem bir şekil yöntemi olmaktadır ve ek olarak talaş kaldırma işlemi gerektirmeksizin işlem tamamlanmaktadır. Hassas döküm yapılması bakımından sayılan avantajlara ek olarak bu yöntemin detaylı ve titizlikle işlendiği bir aşamadan geçmiş olması, son derece önemli olan bir aşamadır. Bu bakımdan hassas olarak yapılmış olan bir döküm kullanımı sayesinde mumdan da tasarruf edilmesi ek bir avantaj sağlaması bakımından son derece önemli olmaktadır.

Hassas Döküm Nerelerde Uygulanır?

Hassas döküm uygulama alanlarına bakıldığında ise kimya endüstrisinde özel alaşımlardan oluşan parçaların üretiminde, tekstil alanında kullanılan makine parçalarının üretim aşamasında, petrol ürünlerinin işlenmesine yardımcı olan valf ve fittinglerin imal edilmesi aşamasında bu yönteme başvurulmaktadır. Hassas döküm aşamasında endüstriyel alanda pek çok şeyin üretimi esnasında ihtiyaç duyulmaktadır. Motor parçaları, silah parçaları, pompa vana parçaları, otomotiv parçaları, medikal sektörü parçaları, klima ürünlerinin parçaları, tekstil makine parçaları, gemi yan sanayi parçaları, kombi petek parçaları gibi sayısız alanda kullanımı bulunmaktadır.