SEO Nedir 2

SEO Nedir 2

Arama motoru optimizasyonu, web sitesi trafiğinin kalitesini veya hacmini artıran bir işlemdir. Tipik olarak, arama sonuçları listesinde en üst sıralarda yer alan web sitesinin daha fazla ziyaretçisi olacaktır. SEO, görsel arama, yerel arama, endüstriyel arama gibi farklı şekillerdeki aramaları hedefler. Bu işlem ise web sitesine bir varlık kazandırır. 

 

Bir internet pazarlama stratejisi olarak SEO, bir arama motoru nasıl çalışır ve internet kullanıcılarının neleri arattıklarını inceler. Bir web sitesinin optimizasyonunu yapmak, öncelikli olarak içeriğini düzenlemek, HTML ve ilgili kodlamaları düzenlemek, güçlü anahtar kelimeler seçmek ve indeksleme işlemi engellerini ortadan kaldırmakla olur. 
 
 
 
SEO terimi, müşterileri adına arama motoru optimizasyonu projelerini yürüten danışmanları tanımlamak için de kullanılmaktadır. Bu danışmanlar, SEO hizmetini tek başına bir hizmet olarak ya da daha geniş bir pazarlama kampanyasının bir parçası olarak da sağlayabilirler. Çünkü etkili bir SEO, sayfanın kaynak kodunda değişiklikler gerektirebilir, SEO taktikleri web sitesi geliştirme ve tasarımında kullanılabilir. "Arama Motoru Uyumlu" (search engine friendly) terimi, web sitesi tasarımı, manüler, içerik yönetim sistemleri, görseller, videolar ve arama motorlarında yer almak için tasarlanan diğer unsurları tarif etmek için kullanılır.
 
 
 
SEO ile ilgili bilinen temel gerçeklerden birisi, tüm gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra bile arama motorlarında üst sıralarda otomatik olarak yer almanızın garantisi yoktur. Ancak bazı temel kurallara uyduğunuzda, web sitenizin varlığı, arama motorlarının gözünden kaçmayacaktır. Ayrıca, daha gerçekçi hedefler belirlemenizde fayda vardır. Örneğin, 10 anahtar kelimenin 5 arama motorunda ilk sırada yer almasını sağlamaya çalışmak yerine, Google'da belirli bir anahtar kelime arama sonucunda ilk 30 da yer almak hedefiniz olursa, sonuçlardan daha memnun kalabilirsiniz.
 
 
 
SEO bir web sitesinin trafiğini artırmada yardımcı olmasına rağmen, bir reklamcılık yöntemi değildir. Tabiki bazı anahtar kelimelerle ödemeli arama sonuçlarında yer alabilirsiniz, ancak SEO'nun arkasında yatan temel fikir, ödeme yaptığınız için aramalarda üst sıralarda yer almanız değil, web sitenizin belirli bazı arama terimleriyle ilgili olmasından dolayı arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızdır. 
 
 
 
SEO bazen 30 dakikalık bir işlem olabilir ya da sürekli yürütmeniz gereken bir işlem olabilir. Bazen bazı az rastlanır anahtar kelimelere sahip olmanız üst sıralarda yer almanızı sağlarken, bazen de gerçekten bu işlem için belirli bir zaman ayırmanız ve ciddi bir efor sarfetmeniz gerekebilir. Temel SEO yapmayı planlasanız bile, arama motorlarının nasıl çalıştığıyla ilgili bilgi edinmeniz ve SEO'da nelerin önemli olduğunu bilmeniz gerekmektedir.