SEO Hakkında İp Uçları

SEO Hakkında İp Uçları

Web sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız bu yazımızdaki ip uçlarını dikkate almanız faydalı olacaktır.
  • Sitenizin büyük bir kısmını engellemek için robots.txt kullanmayın: Sitenizin bazı bölümlerini arama motoru örümcekleri için robots.txt dosyası kullanarak engellemek iyi bir fikir olabilir. Ancak sitenizin yarıdan çoğunu engellerseniz, arama motoru örümcekleri sitenizin yasaklı sitelerden olduğunu düşünebilir ve sitenizi sıklıkla incelemekten vazgeçebilir. Eğer siteniz az incelenirse, sıralamada da gerilerde yer alacaktır.
  • Kötü veya yanlış HTML yazmayın: Çoğu arama motoru, kötü kodlanmış sayfaları ayırt edemez, ancak HTML kötü olduğu için arama motoru örümceği sayfanızı okuyamazsa, indeksleyemez. HTML'nizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden ve sitenizin incelenmesini etkileyecek bir durum olmadığından emin olmalısınız.
  • Çerçeve kullanmayın: Arama motorları, çerçeveli web siteleri okumada zorlanır ve çerçevesiz sitelere nazaran sıralamasını daha düşük tutar. İyi bir sıralama alsanız bile, tıklamaları almayabilirsiniz çünkü arama motorları başlık olarak ya da sayfanızın açıklaması olarak ne göstereceğini bilemez.
  • Asla görünmez fotoğrafları linklendirmeyin: Görünmez fotoğraflar, 1x1 piksel boyutunda olan ve web sayfalarında çıplak gözle görünemeyen fotoğraflardır. Bazı linklere web sayfası sıralamasında öncelik verilse de, arama motoru örümcekleri tarafından görülmesi hedeflenen, ancak site ziyaretçileri tarafından görülemeyecek fotoğrafların linklendirilmesini yapmamalısınız.
  • Tek pikselli fotoğrafları linklendirmeyin: Tek pikselli fotoğrafları linklendirmek, tıpkı metin saklamak veya arama motorlarına farklı, site ziyaretçilerine farklı içerikler göstermekle aynıdır. Bu yüzden sayfanız yasaklanabilir. Ayrıca, arama motorlarının tam boyut fotoğrafların boyutlarını değiştiren CSS veya HTML'leri okuyamadığını düşünmeyin.