Kardeşler Arasında Yaş Farkı ve Sonuçları

Kardeşler Arasında Yaş Farkı ve Sonuçları

Kardeşler arasında yaş farkı

Kardeşler arasında az yaş farkı varsa:

 Az yaş farkı zor iştir. Aynı gecede iki farklı çocuk tarafından uyandırılabilirsiniz. Her ikisi de bebek bezi kullanıyor olabilir. İkisi de bir diğeri için kendisinden feragat etmek istemez. Bu daha çok ikiz anne ve babası olmak gibidir.

 Bu pahalı bir süreçtir. Her çocuk gerecinden iki tane almak gerekir. İki beşik, iki bebek arabası… Her şeye birden yetişemezsiniz bu yüzden bisiklet, oyuncak gibi şeylerin ortak kullanılması gerekir.

 Vücudunuzun hamilelik ve doğum yorgunluğunu üzerinden atması için bir yıl kadar bir süreye ihtiyaç vardır. Bu yüzden ikinci doğumdan sonra kendinizi fiziksel açıdan çok daha yorgun hissedebilirsiniz.

 Aralarında az yaş farkı olan çocuklarla ilgilenmek çok yoğun bir çaba gerektirebilir. Bu yüzden aile içinde anlaşmazlıklar yaşanması veya ayrılıkların gerçekleşmesi çok yaygındır.

 Ama yine de az yaş farkıyla çocuk sahibi olan aileler çok fazladır. Bu tür ailelerle kaynaşmak sizin için kolay olabilir.

 Kardeşler arasında az yaş farkı çocuklarınızın her zaman birlikte oynayabilecekleri bir yaşıta sahip olmaları anlamına gelir.

Kardeşler arasında çok yaş farkı varsa:

 Çok fazla yaş aralığı birinci çocuğunuzda yaşadığınız ve kurtulduğunuzu düşündüğünüz o ilk günleri tekrar yaşamanıza sebep olur.

 Yaşça büyük olan çocuğunuz size yardım ediyor olsa bile bunun sizi yanıltmasına izin vermeyin. Büyük çocuğa çok fazla sorumluluk yüklememeye dikkat edin ve onların da hala çocuk olduklarını unutmayın.

 Büyük kardeşler gen kız veya delikanlı olsalar dahi hala onlara annelik etmenize ihtiyaç duyabilirler. Özellikle bu zamana kadar tek çocuk olarak büyümeye alışmışlarsa.

 Aralarında çok fazla yaş farkı bulunan çocuklar birlikte daha az vakit geçirirler.

 Az yaş farkı olan çocuklar arasında görülen rekabet savaşları pek fazla olmaz.

 Üstelik her ikisinin de bebeklik dönemlerini doyasıya yaşarsınız.

Kardeşler Arasındaki Yaş Farkı İle İlgili Örnek Vaka

Ece hanımın iki çocuğu var: Cem ve Can. 14 ay farkla doğdular ve şimdi yaşları dört ve beş. “Cem çok yaramaz bir çocuktu. Bu yüzden tekrar hamile olduğumu öğrendiğim ilk ayın üstesinden gelmek benim için çok zor olmuştu. Ama yine de sevindirici bir şekilde abisi kadar yorucu olmayan bebeğim Can doğduğunda Cem gün içinde hala uzun saatler süren gündüz uykusuna devam ediyordu.Eşimin yaşadığımız şehirde çalışması ve benim için günün en zor saatleri olan akşam gelmeden işten çıkabiliyor olması ikimiz için de büyük şanstı. İşten geldikten sonra Cem’in bakımını eşim üstleniyordu. Bunun dışında annemin, babamın veya kız kardeşimin çocuklara bakmak için eve yardıma gelmeleri işimi daha da kolaylaştırdı. Onlar olmasa gerçekten çok zor durumda kalırdım. Cem’in duyguları konusunda dikkatliydim. Uyandıktan sonra sabah öpücüğü için yanıma geldiğinde Can’ın yatakta olmamasına dikkat ediyordum. Her zaman beşiğindeydi. Cem gelmeden önce Can’ı besler, diğer ihtiyaçlarını giderir ve güzelce yerine yatırırdım. Böylece geri kalan zamanı Cem’e ayırabiliyordum. Bence Cem hiçbir zaman kendini bir kenara atılmış gibi hissetmedi, çünkü ben bile yalnız kaldığım tek bir an bile hatırlamıyorum. Hiç kimseye çocukları arasında bu kadar az bir yaş aralığı bırakmalarını tavsiye etmiyorum. Bu gerçekten zor bir iş! Ama başka şansınız yoksa yine de çok fazla dert etmeyin ve asla pişman olmayın. Çünkü çocuklarım bazen tam bir ikili oluyor. Aynı yaşta sayılırlar ve hemcins oldukları için de aynı tür oyunları oynamak onlara zevk veriyor. İkinci çocuklarını daha yeni doğurmuş olan arkadaşlarım var ve görüyorum ki onlar için her şeye yeniden başlamak gerçekten çok zor. Bir aile olarak her şeyi beraber yapabiliyor, vaktimizi dışarda geçirmek istediğimizde herkesin aynı anda hoşuna gidecek şeyler bulmakta zorlanmıyoruz.”Kardeşler arasında dört ve üstü yaş farkı çok yaygın olmasa da doğanın uygun gördüğü yaş aralığı aslında budur. Araştırmacılar doğal ve uzun süren emzirmenin gebeliği önleyici etkisi nedeniyle kardeşler arasında dört ya da beş yaş farkının olağan ve ideal olduğunu düşünüyor.