Hava Temizleme Neden Önemlidir?

Hava Temizleme Neden Önemlidir?

Hava Temizleyici Modelleri

Temiz hava, sağlıklı yaşam için bir zorunluluktur. Yaşam alanlarımız olan konutlarımız ve günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimizde soluduğumuz havanın kalitesi bizim yaşam kalitemizi gösterir. Kalitesiz, kirli ve kötü kokulu bir havayı solumak bizim nefes alarak akciğerlerimizi kirletmemize neden olur. Hava temizleme cihazı olarak da bilinen teknik olarak havada bulunan tozu, kiri, kötü kokuyu ve diğer zararlı organizmaları yok etme prensibi ile çalışan cihazlar kapalı ortamda devirdaim eden havayı temizleyerek daha kaliteli hava solumamızı sağlar.

Hava Temizleme Neden Önemlidir?

Çevre Koruma Örgütü tarafından yapılan araştırmalar kapalı ortamda bulunan havanın dışarıda bulunan havadan 10 ila 100 kat arasında daha kirli olduğunu göstermektedir. Bu kirlilik oranı sağlık açısından büyük bir risk oluşturur. Zira, solunum yolu hastalıklarının en önemli nedenlerinden birisi de kirli havadır. Yaşam alanlarımızda bulunan ve gün boyu teneffüs etmek zorunda kaldığımız hava içerisinde toz, kir, virüs, bakteri, küf, hayvan tüyü, halı tüyü... gibi zararlı partiküller bulunur. Bu organizma ve partiküller her nefes alışımızda akciğerlerimize ulaşır. Bunun sonucunda astım, alerji, bronşit... gibi solunum yolu hastalıkları oluşur. Tüm bu zararlı maddelerden kurtulmak ve daha sağlıklı nefes almak için ile kapalı ortamda bulunan havanın temizlenmesi gerekir.

Hava Temizleyici Cihaz Modelleri

Hava temizleme cihazı, havada bulunan partikülleri ve zararlı organizmaları bir filtre yardımı ile temizler. Temizleyici cihazlar sahip oldukları filtreye göre farklı alanlarda kullanılır. Hava temizleyici cihazları dört ana grupta kategorilendirmek mümkündür. Mekanik filtreli olanlar, elektrostatik filtreli olanlar, elektrostatik tortulaştırıcılar ve iyonize ediciler endüstriyel ve konut tipi hava temizlemede kullanılan cihaz modelleridir.

Havada bulunan partiküllere endüstriyel alanlarda konutlardan farklı olarak zararlı bileşenler de karışır. Endüstriyel temizleme cihazları ile havada bulunan ve işçi sağlığını tehdit eden yağ buharı, buğu, duman, kimyasal toz ve kir temizlenebilir. Endüstriyel üretim yapan üretimhanelerde mutlaka hava temizleme cihazları kullanılmalı, işçilerin daha temiz, kaliteli ve sağlıklı havayı teneffüs etmesi sağlanmalı, işçilerin daha verimli çalışması için sağlıklı koşullar oluşturulmalıdır.

Kaynak; http://www.hava-temizleme.com/kategori/hava-temizleme/